понеделник, 14 януари 2013 г.

Умът и елементите на ума - атрибути на Пракрити (Философията Самкхя - 5)




УМЪТ И ЕЛЕМЕНТИТЕ НА УМА

От Пракрити възникват трите гуни и трите елемента на Ума:
·         висшият, интуитивен, себе-познаващ Ум (будхи), който се свързва със Съзнанието
·         Егото (ахамкара), което съществува в пространство между висшия и низшия Ум
·         По-низшето мислене, рационалният Ум (манас), който свързва Съзнанието с външния свят чрез сетивата
·         Умът се развива от Сатва Гуна

Манас, умът е постоянно въвлечен в няколко важни функции:


·         Сетивен Ум: сетивният ум интернализира обектите от външния свят като използва джанениндриите, сетивата чуване, докосване, зрение, вкус и подушване
·         Разсъдителен ум: праната пренася обектите от външния свят чрез възприятията на сетивните органи в ума, където рационалният ум ги разпознава и асимилира възприятията, като от своя страна ги обработва и превръща в знание, комуникация, сръчности и таланти. В мислещия ум са нашето любопитство, интереси, комуникативни способности, таланти и ръчни умения.
·         Читта, емоционалният ум: мислите, генерирани (породени)  от Мислещия Ум след това се превеждат в чувства и емоции, които с времето създават основите на нашата емоционална стабилност и щастие. Читта е емоционалната нагласа и способността за правилно възприемане на външния свят.

Сетивният, Разсъдителният и емоционалният ум подлежат на модификации от страна на гуните.

Отделен от бухди, умът Манас е инструмент на Съзнанието. Макар Умът да произлиза от Сатва гуна, правилното умствено-емоционално възприятие и реакция изиска подходящ баланс между трите Гуни. Когато Гуните са балансирани, човек може да:

·         Асимилира (усвоява) с ясно възприятие външния свят чрез сетивните органи
·         Да подлага тези възприятия на правилното мислене и разпознаване чрез (помощта) на интелекта
·         Да приписва подходяща емоция на мисълта, чрез което създава подходящо желание, и от своя страна,
·         Води по изпращане на послание към органите на действието (кармендриите) за конкретно действие-реакция, което е съгласувано с реалността на външния свят.

Умът има съществено значение за успешното ни съществуване в света. Той трябва да бъде наблюдаван, изследван и трениран по правилния начин, за да ни помага да изпълняваме задълженията си добре в ежедневието. Добре тренирания ума работи като компютър и носи радост в действието. Добре регулираният ум изпълнява задълженията си без усилие и ни помага да възприемаме, мислим, разпознаваме, асимилираме и реагираме. Той ни пази, пази нашите права и собственост, и правата, свободата и собствеността на другите.

Гуните поддържат ума ни балансиран и функциониращ добре. Когато има нарушение на равновесието на Гуни, има излишни или погрешни желания, страхове, печал, тревожност или привързаност. С времето това нарушено равновесие води до умствено -емоционални разстройства и болести



Превод от английски : Еллдибор Франк и Владимир Великов