неделя, 20 януари 2013 г.

Шест Даршани на Индуската философия

Безкрайните плодородни полета на Индия с широка мрежа от реки, климат подходящ за земеделие и наличие на много работа ръка спомогнали за просперитет на нейните обитатели. Когато нуждата от храна, дрехи и подслон са удовлетворени и другите нужди са разумно задоволени и битката с живота е спечелена в умовете на хората възникват въпроси: Кой съм Аз? Защо съм тук? Какъв е смисълът на живота ми? Какво представлява умът? Как изпитваме удоволствие от живота? Защо ние болката? Как да преодолеем болката? Како ще се случи с нас след смъртта? Кой или какво е Бог? Резултатът от изследването на тези въпроси довело до „даршаните“, индийските философски системи.   

За да открият отговорите на тези въпроси, Индийските мистици търсели вътре в себе си. Те били водени от инстинктите си да отидат в себе си, а да не търсят отговорите навън. Те интуитивно изпитали отговорите на тези въпроси по отношение на целите на живота и Божественото ясно и логично. Те видели истините и и затова техните мисли са наречени „даршани“, което означава възгледи или осъзнавания. Тези просветяващи мисли на Ришите или Мъдреците-ясновидци били наречени даршани.

В Индийската философия Има шест системи или метафизически системи, Шад Даршани. Те представляват възгледи за света през очите на мистиците. Някой от тях са били съставени преди, а други след Христос. Шестте системи имат и разлики и имат сходства по между си. Следните две концепции са общи за всичките шест системи:

Душата преминава през безкраен цикъл на раждане и смърт – доктрината на реинкарнацията на душата и космология на безкрайни космически цикли.

Възможността на душата да достигне съвършенство в този феноменален (сетивен) свят и да отиде отвъд циклите на прераждания и смърт, тоест да постигне себе-реализация, просветление или сливане с Бог.

Тези две теми се откриват и в Джайнизма и в Будизма. Тези теми за първи път се появяват в Упанишадите.

Шестте Даршани са:
·         Вайшешика или атомизъм
·         Няя или логика
·         Пурва Мимаса или ритуалистична интерпретация на Ведите
·         Самкая или изброяване на различните космически принципи (татви), които се разглеждат като отделни от истиският аз или съзнанието (Пуруша)
·         Йога или учението на медитацията и трансцендирането
·         Утара Миманса или Веданата или метафизически разсъждения/теория

Те се занимават с четири теми:  
·         Брамхан, Създателят, съществуване и природа на Брамхан
·         Джива, част от Брамхан, която се отделя от него – природата на Джива, индивидуалната душа
·         Джагат, Творението, сътворението на Джагата или на света
·         Връщане обратно в Брамхан, Мокша или Освобождение и дисциплините, които водят до него.

Днес Вайшешика, Няя и Миманса нямат съществено въздействие върху Индийската мисъл и философия за живота. Самкхя е асимилирана от Веданта и се е превърнала в част от нея. Йога е популярна из целия свят като практическа техника за физическо здраве и умствена медитация. Даршаните на философията стигат до заключението, че независимо от усилията на човека, животът му е пълен със страдание и има малко щастие и блаженство. Човек полага постоянни усилия, но рядко получава удовлетворение. Търсенето на изход от светското страдание, болки и въртележка на живота е една от главните цели на човешкия живот. 



Превод от английски : Еллдибор Франк и Владимир Великов
     

събота, 19 януари 2013 г.

Обобщение на философията Самкхя

Философията Самкхя ни дава много ясни и логични отговори по отношението на създаването на Вселената. Разбирането на Ришите по отношение на Божественото или Универсалното съзнание и неговите характеристики са интелектуално приемливи. Последващите обяснения за вибрацията Аум и разделянето на Пуруша и Пракрити от Брамхан, тяхното сливане и раждането на Махат или Божествената интелигентност, Ахамкара, трите Гуни и еволюцията на сетивата, ума и елементите са систематично и ясно изложени. Физическото тяло е на дъното на линията на картата Универсалното  Сътворение. Ришите започнали от най-долната част с човешкото тяло и отишли нагоре, за да разберат и направят карта на процеса на сътворението. Те дали име на всяка една част от този процес на творения заедно с неговата природа, характеристики и прояви и използване в ежедневния живот на човека. Те ясно твърдят, че човекът е направен от същите елементи, от които е направена Вселената  и е проява на Върховното Съзнание.

Ришите говорят за близката връзка между човека, всичко живо и неживо и Космоса. Те твърдят категорично, че източникът на всичко съществуващо е Космическото Съзнание, което се проявява като мъжка и женска енергия – Шива и Шакти. Човешкото тяло, което е направено от трите гуни, петте елемента, сетивата, ума будхи, его и приютява/дава подслон на атма (душата) е отражение на Пуруша, Пракрити и Брамхан. Когато индивидът няма осъзнаване на истинското положение на Пуруша, той попада в заблудите на Пракрити и ще бъде заловен в света на сетивата, желанията, пороците и егото. Като предприема безкрайни действия, за да изпълни желанията си, той се хваща в капана на безкрайната спирала на карма.


Като започнем с изучаването на човешкото тяло, можем да разберем процеса на творението, Пуруша и Пракрити и Брамхан. Тъй като разбирането на Брамхан е отвъд сетивата, гуните, ума интелекта и бухди, необходимо е ние да изоставим тези елементи на страни и да останем в положение на съвършен свидетел. Тогава Универсалният Аз, или Брамхан се разкрива вътре в нас. Като следвали този начин на мислене Ришите, формулирали Аштанга Йога която ни учи да преодоляваме капризите и пороците на ума, да изградим здрава основа от добри и благородни навици, които да ни помагат да функционираме добре в обществото и личния си живот, да поддържаме здраво тяло, да се научим да дишаме правилно, да обръщаме сетивата си навътре, да се фокусираме върху субекта, да медитираме и да достигнем стадият на Самадхи. Това е процес на постепенен растеж и равномерен/обмислен напредък в разбирането на себе си и на Вселената.

Самкхя разглежда невежеството като причината за поробването и страданието в този свят. Тя подчертава значението на необходимостта от чист ум, за да стане живота ни такъв, че да си заслужава да се живее. Ако не успеем да освободим уча си от всички груби елементи не е възможно да постигнем състояние на вечно блаженство. За да преодолеем невежеството и да разберем аза, най-добрия инструмент е медитацията.

Изучаването на Самкхя е дълбоко вдъхновяващо и водещо до трансформация. Научаваме тайните на нашето сътворение и сътворяването на света. Научаваме се да разкриваме най-голямата тайна на нашия свят – нас самите. Самкхя философията прави систематична карта на всяка част от нашето същество. Преподава ни се за най-низшите нива на простосмъртно съществуване до най-нисшите нива на Универсалното съзнание. Към Самкхя следва да се подхожда по три начина:


·         Четене, за разбиране на терминологията и философията
·         Съзерцание и медитация – за да почувстваме и преживеем философията
·         Практикуване на йога за прилагане на философията така, че това, което сме разбрали да доведе до вътрешна трансформация и преживяване

Нека доброто да дойде при нас от всички страни



Превод от английски  : Еллдибор Франк и Владимир Великов

петък, 18 януари 2013 г.

Физическото тяло на човека (Разбирането на Вселената и живота – Самкхя философия – 9)



Физическото тяло на човека е направено от смес от:

·         Петте елемента – земя, вода, огън, вятър, пространство
·         Трите гуни – сатва, раджас, тамас
·         Елементите на Ума
·         Джянендриите, петте сетивни органа – ушите, кожата, очите, езика и носа
·         Кармендриите, петте органа на действието – език, ръце, крака, репродуктивни и екскреторни органи

СТАДИИ НА СЪЩЕСТВУВАНЕ

По собствена воля и със себе-проекция Атман, Вечната душа снизхожда (слиза) на материалният план (ниво) на съществуване. Тя бива хваната в капана на временните тела, направени от материята (Пракрити). Всяко нещо, което е направено от Пракрити, претърпява три стадия на съществуване:

1.     Създаване,
2.     Съществуване за определено време и
3.     Неизбежно разрушение

Тези три фази на съществуване кореспондират на трите гуни, качества или начин на (проява на) природата. Страстта (раджас) създава, добротата (саттва) поддържа и невежеството (тамас) разрушава. Гуните се подредени по ранг, като Саттва е най-висша, Тамас или невежеството е най-низша, а Раджас е между тях. Индуистката Троица Брахма, Вишну и Махеш представя тези три гуни.

Можем да разберем този материален свят чрез гуните. Цялото творение е направено от смеси от тези три гуни. В зависимост от предпочитанията на душата за определена гуна, тя взима съответно тяло.

Ако човекът е повлиян предимно от саттва/доброта, ще бъде извисен до райските планети по време на смъртта.
Тези, при които раджас/страстта преобладава, остават в човешкото общество.
Тези, които са обладани от тамас/невежество приемат форми на по-низши видове.

Тези души, които трансцендират трите гуни, постигат освобождение/мокша и избягват от оплитането в мрежите на Пракрити, материята.


Всички физически неща на земята, дори и най-фините, са изградени от комбинация от петте елементи. Нашите преживявания в света идват до нас също чрез комбинация от петте елемента.

·         Чувството за звук се получава чрез възприемането на вибрациите
·         Чувството за допир  се получава чрез контакт с нещата или вибрациите им
·         Чувството виждане се получава чрез възприемането на огъня или светлината
·         Чрез водата се получава възприемането на вкуса и
·         Чрез земята, чувството за миризми

Всички наши преживявания в основата си са отговор на вибрационен контакт между сила и сила. Чрез такова разбиране за естеството на нещата нашите Риши са могли да прекосят празното място между Чистата сила и окончателната модификация на Силата, която ние възприемам в този свят. Когато възприемаме света, ние го виждаме като нещо солидно, осезаемо и трайно. Не ни е възможно да разберем, че всичките солидни материални форми, които виждаме около нас са временни феномени и че има Една Космическа Сила, която е чиста енергия и не е доловима за нашите сетива.

Това, което не може да бъде доловено от сетивата ни, е перманентно и е истинската реалност!
Брахмам Сатиям, Джагат Митхия – Брахман е реален, този свят е илюзорен.



Превод от английски : Еллдибор Франк и Владимир Великов


четвъртък, 17 януари 2013 г.

Атман (Философията Самкхя - 8 )

АТМАН

Атман е душата. Атман е аспект на Пуруша, който е част от творението. Атман е безсмъртният аспект на нашето смъртно съществуване. Атман е най-съкровената част от всички сътворени обекти, включително и човека. Атман е по-фин от материята. Атман генерира собствена поредица от материални тела. Атман е микрокосмосът, който представлява макрокосмосът вътре в нас. Човекът отразява божествените качества на Атман и може да живее целесъобразен живот, да има стремежи и цели в живота си, и да работи за да ги постигне и да изпита удоволствията и страданията на земния живот.  Този свят и съществата в него са тук, за да съдействат за удовлетворяването на себе-центричните желания на душата, и в края на краищата да и позволят да се върнат обратно в Брамхан.

Багавад Гита дава чудесно описание на душата. Съгласно Багавад Гита, Душата( Атман) е неразрушима и вечна. Тя нито убива, нито може да бъде убита. Тя не се е родила, никога няма да умрe и след като е възникнала никога не спира да съществува. Тя е винаги (нитя), перманентна (сасватаа) и много древна (пурана). Тя не страда и не може да бъде опетнена. В момента на смъртта не умира, а напуска тялото и навлиза в друго тяло. Оръжията не могат да я прободат, огънят не може да я изгори, водата не може да я намокри, а вятърът не може да я изсуши. Тя е непроницаема, негорима, вездесъща, стабилна и неподвижна. Тя е неделима, недоловима и непроменяща се.

Човешкото тяло е сложна смес от много неща. Душата е по-висша от всичко друго в човешкото същество. Сетивата, чрез които се наслаждаваме на света, са велики, по велики от сетивата е умът, защото той свързва съзнанието ни със външния свят чрез сетивата. По-велик от ума е буддхи, защото буддхи знае, взима решения, отсъжда и преценява разумно. По-велик от будхи е Азът, защото буддхи е бил създаден от сливането на Аза (Пуруша) и Пракрити.

Макар че по своето естество е самият Брамхан, Атманът се опакова/облицова/затваря в трите гуни, петте елемента и петте сетива. Той снизхожда във физическото тяло и света чрез себе-проектиране и участва в играта по само-предизвиканата илюзия и наслаждение. Тъй като е поробен от егото, което създава илюзията, че Атманът е ограниченото тяло, истината за неговия божествен произход и мъдрост са покрити от невежество. Цялото ни съществуване е насочено навън чрез сетивата и сетивните възприятия и ние забравяме нашите божествени корени. Атманът е тихият партньор на всички наши мисли, дела, случки и преживявания в този свят. Той е наблюдателят и обитателят във всички същества. 

Ахамкара (Егото) често се бърка с Атман. Егото е фалшив център, която поема положението на управител и собственик. На практика обаче, то е една заблуда/илюзия, която се ражда от сетивните преживявания и колекцията от мисли и спомени. Природата не Егото е илюзорност, непостоянство (неперманентност) и страдание, докато природата на Атман е реалността, постоянството (перманентност) и Блаженството. Егото говори за Аз, Мен и Мое и когато се издигнем над Егото, Атманът се разкрива като истинският Аз или Брамхан.


Атманът не може да бъде опознат и разбран (проумян) чрез сетивата и ума. Умът е недостатъчно съвършен инструмент, който има присъща неспособност да разбере Атман. Интелектът и логиката също не са в състояние да ни помогнат да познаем Атман. Как тогава можем да реализираме/осъзнаем Атман? Какви процедури би трябвало да следваме за тази цел?



Яма, богът на Смъртта, която е персонификация на Дхарма за индуистите, преподава на Начикета урок по себе-реализация (осъзнаване). Той казва, че азът не може да бъде познат от този, който:

·         Живее праведен живот
·         Контролира сетивата си
·         Успокоява ума си
·         Практикува медитация

Не се постига чрез интелекта или научени проповеди. Идва от близкото общуване с реализиран учител или Гуру.  Да се сближите с реализиран учител или Гуру няма полза, освен ако  не сте дълбоко ангажирани с мисията да разберете истината. Азът може да бъде постигнат само от тези, които Азът избере. На такива хора Азът се разкрива.


Освободената душа,  е различна от душата живееща в тялото, която индуистките писания наричат с думата Дживатма или въплътена душа. Въплътената душа е хваната в капана на самсара сагара, светът на причинно следствените връзки, чрез желанията и привързаностите си. Освободената душа живее в този свят , но е освободена от всички затруднения и е завинаги свободна от контрола на Пракрити.  


(Продължава в следващия блог 9) 



Превод от  английски  : Еллдибор Франк и Владимир Великов

сряда, 16 януари 2013 г.

Махабхута или Танматри – атрибути на Пракрити (Философията Самкхя - 7)



ПАНЧА МАХАБХУТА ИЛИ ТАНМАТРИ

Петте танматри  или Махабхута (елементи): Tанматрите пораждат грубите елементи – панча махабхута. Те са градивните блокове на вселената. Те съществуват в груба форма като:

·         Земя/притхви или твърди обекти
·         Вода / ааз или течности
·         Огън / теджас или трансформация
·         Въздух / марут  - включително и дъхът
·         Пространство / акаша или празнотата

Древните мъдреци на Индия – Ришите, обяснява петте последователни състояния на материята, които се развиват от Универсалното Съзнание, което е в състояние на чисто безформено съществуване. Тези пет последователни стадия са наречени Панч Маха Бхута или елементи. Всеки един е успешно втвърдяване на предишния:

От инертния безформен Брахман, Универсалното Съзнание възниква вибрация, от която възниква първият елемент Етер. Етерът няма форма и не е твърда материя.
Следващият елемент Въздух се оформя от Етера. Въздухът има сила, но няма форма.
След това идва елементът огън, който има форма, но тя не е стабилна.
След това идва елементът Огън, който има плътност, но със способност да прониква и да действа като привличане или отблъскване.
Накрая, идва елементът Земя, които е твърдото състояние, характеризиращо се със сцепление


Всички форми на Материята, които виждаме в природата са възникнали, комбинирали са се и са се променяли чрез действието на тези пет елемента. От тези елементи идват характерни вибрации, които съответстват на обектите на сетивата и действията на тези органи.

Петте елементи се интернализират и възприемат от манас (умът) чрез джянениндриите (органите на познанието). Тези елементи произлизат от тамо гуна и включват петте фини състояния на знанието или канали на интернализиране: те съществуват и функционират на фино ниво. Те са:

·         Акаша или Етера, се интернализира чрез Шабда (звука)
·         Ваю или Вятъра, се интернализира чрез Спарша или допир
·         Агни или Огън се интернализира чрез Рупа (зрение или форма)
·         Апас или вода, се интернализира чрез Раса (вкусово усещане)
·         Притхви или Земя се интернализира чрез Гандха (обоняние или миризма/аромат )


Цялото творение (материя), която можем да открием по Земята и във Вселената, е продукт на различни комбинации от петте основни елемента. Всичко по Земята може да бъде класифицирано въз основа на тези пет категории, въз основа на присъщите му характеристики. Човешките същества са един от многото видове организми на земята. Физически ние сме направени от същите елементи, от които са направени другите видове, които живеят на Земята. Ние поддържаме комбинацията от елементи, които са в нас като дишаме въздух, пием вода и сокове и консумираме храна. Каквото и да консумираме, всичко е направено от елементи от природата около нас. Когато умрем, елементите на телата ни се разтварят и се връщат в земята, водата, огъня, въздуха и пространството. Така се поддържа баланса на елементите на Земята.

Материята и енергията са взаимно свързани. Знаем, че материята е енергия и че енергиите могат да се превръщат в различни форми. Материята е направена от атоми, които действат съгласно определени закони, за да поддържат качествата и характеристиките на материята. Атомите във всяка материя поддържат в себе си с невероятна дисциплина, за да създадат форми. Тази висша интелигентност и строго придържане към законите на природата е енергията на Пракрити и на полето на Съзнанието, което заобикаля цялото творение.

Продължава в следващия блог 8


Превод от английски : Еллдибор Франк и Владимир Великов

вторник, 15 януари 2013 г.

Джянендриите и кармендриите – атрибути на Пракрити (Философията Самкхя - 5)

Карта на Сътворението - линк


СЕТИВНИ ВЪЗПРИЯТИЯ

Душата, която се ражда във физическото тяло в този свят, възприема света чрез сетивните органи. Възприемането на обектите и съществата в този материално осезаем свят около нас става чрез различни видове вибрации, които се излъчват от обектите и съществата и които нашите сетивни органи долавят.

Умът е много чувствителен и усеща всички вибрации около нас. Реагира на стимули – движение, образи, звуци, аромати, допир, вкус и други послания, които възприема чрез сетивата. Той идентифицира, организира и интерпретира цялата сетивна информация, която възприема. Той се наслаждава да консумира света  чрез сетивните органи.

Сетивните органи, чрез които получаваме входни сигнали от заобикалящата ни среда, са известни под името индрии. Съгласно йога, тези сетивни органи са 11 на брой  - 5 джянениндрии, 5 кармениндрии и манас, умът.

ПАНЧ (петте) ДЖЯНЕНДРИИ


Думата джянениндрия идва от корените джяна, която означава „мъдрост“ и Индра, което е име на Богът на сетивния рай в Индуизма. Джянениндриите са петте низши органи на възприятието - тези които ни позволяват да възприемем света около нас. От сатва гуна, която работи чрез Ахамкара и Манас, възникват петте способности  за сетивност (джянениндрии) и свързаните с тях сетивни органи:

·         Слух и Уши / Шотра
·         Допир и Кожа / Твак
·         Зрение и очи/ Чакшу
·         Вкус и език / Дживха
·         Мирис и нос / Грахна


ПАНЧ (петте) КАРМЕНИНДРИИ

Думата „Кармен-индрия“ идва от корените карма (действие) и Индра, което е име на Богът на сетивният рай в Индуизма. Буквалният смисъл на думата е „орган на действието“, което означава – това, което улеснява прекият ни контакт с външния свят, или онова, което ни позволява да взаимодействаме с материалните обекти в света.  Петте органа на действието (кармениндрии) и свързаните с тях моторни органи произлизат от Сатва Гуна. Те са:

·         Реч и уста / Вак
·         Хващане и ръце / Пани
·         Ходене и крака / Пада
·         Размножаване и репродуктивни органи /Упастха
·         Елиминиране и анус / Паю


Продължава в следващия блог 7



Превод от  английски : Еллдибор Франк и Владимир Великов

понеделник, 14 януари 2013 г.

Умът и елементите на ума - атрибути на Пракрити (Философията Самкхя - 5)




УМЪТ И ЕЛЕМЕНТИТЕ НА УМА

От Пракрити възникват трите гуни и трите елемента на Ума:
·         висшият, интуитивен, себе-познаващ Ум (будхи), който се свързва със Съзнанието
·         Егото (ахамкара), което съществува в пространство между висшия и низшия Ум
·         По-низшето мислене, рационалният Ум (манас), който свързва Съзнанието с външния свят чрез сетивата
·         Умът се развива от Сатва Гуна

Манас, умът е постоянно въвлечен в няколко важни функции:


·         Сетивен Ум: сетивният ум интернализира обектите от външния свят като използва джанениндриите, сетивата чуване, докосване, зрение, вкус и подушване
·         Разсъдителен ум: праната пренася обектите от външния свят чрез възприятията на сетивните органи в ума, където рационалният ум ги разпознава и асимилира възприятията, като от своя страна ги обработва и превръща в знание, комуникация, сръчности и таланти. В мислещия ум са нашето любопитство, интереси, комуникативни способности, таланти и ръчни умения.
·         Читта, емоционалният ум: мислите, генерирани (породени)  от Мислещия Ум след това се превеждат в чувства и емоции, които с времето създават основите на нашата емоционална стабилност и щастие. Читта е емоционалната нагласа и способността за правилно възприемане на външния свят.

Сетивният, Разсъдителният и емоционалният ум подлежат на модификации от страна на гуните.

Отделен от бухди, умът Манас е инструмент на Съзнанието. Макар Умът да произлиза от Сатва гуна, правилното умствено-емоционално възприятие и реакция изиска подходящ баланс между трите Гуни. Когато Гуните са балансирани, човек може да:

·         Асимилира (усвоява) с ясно възприятие външния свят чрез сетивните органи
·         Да подлага тези възприятия на правилното мислене и разпознаване чрез (помощта) на интелекта
·         Да приписва подходяща емоция на мисълта, чрез което създава подходящо желание, и от своя страна,
·         Води по изпращане на послание към органите на действието (кармендриите) за конкретно действие-реакция, което е съгласувано с реалността на външния свят.

Умът има съществено значение за успешното ни съществуване в света. Той трябва да бъде наблюдаван, изследван и трениран по правилния начин, за да ни помага да изпълняваме задълженията си добре в ежедневието. Добре тренирания ума работи като компютър и носи радост в действието. Добре регулираният ум изпълнява задълженията си без усилие и ни помага да възприемаме, мислим, разпознаваме, асимилираме и реагираме. Той ни пази, пази нашите права и собственост, и правата, свободата и собствеността на другите.

Гуните поддържат ума ни балансиран и функциониращ добре. Когато има нарушение на равновесието на Гуни, има излишни или погрешни желания, страхове, печал, тревожност или привързаност. С времето това нарушено равновесие води до умствено -емоционални разстройства и болести



Превод от английски : Еллдибор Франк и Владимир Великов

неделя, 13 януари 2013 г.

Маха Гуните – атрибути на Пракрити (философията Самкхя - 4)

Карта на Сътворението - линк


МАХА ГУНИТЕ

В Пракрити има три фундаментални сили наречени Маха-Гуни:
·         Тамас – инерция и гниене
·         Раджас – движеща сила (стимул) и желание
·         Саттва – баланс, осветеност и знание

Гуните се раждат от Пракрити. Първоначално те били в състояние на съвършено равновесие. Когато се появило вълнение в Пракрити, започнал процесът на творението. Били създадени различни същества, които имат гуните в различни пропорции. Сатва, Раджас и Тамас съществуват във всички същества, включително хората, в различни концентрации и комбинации. Природата, действията, поведението, нагласите, привързаността към света и др, всички те зависят от комбинацията от Гуни. Основната функция на Гуните е да привързват съществата към материалния свят така, че всички същества да са под контрола на Пракрити.


Гуните представляват фини качества на ума, на неговите ментални и психологически аспекти, а също така и на не-физическите обвивки на индивида.

Сатва съдържа фината вибрация на яснота, висша интелигентност, духовност и баланс. Целта на Сатва е радост и хармония.

Раджас съдържа фината вибрация на желание, активност, турбулентност (бурност) и страст. Целта му е да спомага за промяната и движението.

Тамас вибрира на честота на инерцията, мрака, невежеството, объркаността, съпротивата и привързаността. Целта му е стабилност.

Успехът ни в материалния свят също зависи от баланса на гуните в нас. Оптималното положение на нещата е Гуните да са в хармония, когато се изпълнява някакво конкретно действие. Например, сънят изисква Тамас Гуна на заглушеност и инерция. Ако има твърде много Раджасична енергия в акта на спането, тогава има безсъние. По подобен начин, медитацията изисква повече Сатвична Енергия. Ако има твърде много Раджасична Енергия при медитацията, тогава човек не е в състояние да стои неподвижно и умът му броди безкрайно. Изпълняването и ръководенето на работа изисква Раджасична енергия и ако доминира Сатвичната енергия, човекът няма да може да командва другите да работят , а ако доминира Тамасична енергия, човекът ще стане тиран и ще угнетява подчинените си. Чрез силна воля и намерение, можем да променим баланса на Гуните в нашите системи, за да изпълняваме успешно различните и разнообразни действия, които са нужни за ежедневието ни.

С проявата на Гуните в творението, индивидуалните души попадат под тяхното влияние и започва цикълът на раждане и смърт. В 14-та глава на Багавад Гита, Шри Кришна дава определение за Гуните и ги описва в големи подробности.


Сатва е чиста, осветляваща и свободна от болести. Тя оковава душата чрез привързаност към щастието и знанието.

Раджас е изпълнен със страст и поражда интензивни желания и привързаности. Той оковава душата към света чрез действието.

Тамас е тъмнината и грубостта в човека. Поражда невежество и предизвиква заблуди. Той оковава душата чрез мързел , сън и безразсъдство.

Ние трябва първо да намалим Тамас и Раджас до минимум и да увеличим Сатва в себе си, колкото се може повече. Като направим това, ще се сдобием с правилно знание и мъдрост, които да ни покажат пътя на освобождението. Само когато успеем да трансцендираме всичките три гуни, можем да постигнем безсмъртие и свобода от тъга, раждане и смърт.




Превод от английски : Еллдибор Франк и Владимир Великов


събота, 12 януари 2013 г.

Атрибути (качества) на Пракрити – Философията Санкхя – 3

Карта на сътворението - линк



Пракрити е енергията и материалната форма, от която е създаден целият космос. Пуруша дава съзнание или способността за осъзнаване на творението. Пракрити създава всички форми във Вселената, а Пуруша е свидетелят на това творение. Пракрити е примордиалната (първичната) физическа енергия, която съдържа трите качества (атрибути) наречени гуни, който могат да бъдат открити в цялата природа, еволюиращия космос.

Първата проява на Пракрити е Космическият интелект – Махат или Буддхи. От Махат се образува егото. Егото (Ахамкара) след това се проявява в петте сетива (танматри) и петте моторни органи, с помощта на сатва, като с това създава органичната вселена. Същото това Его се проявява след това в петте основни елементи (бхута)  с помощта на тамас, за да създаде неорганичната вселена.

Раджас е активната жизнена сила в тялото, която задвижва и органичната, и неорганичната вселена, по посока към сатва и тамас. И така, сатва и тамас са неактивни, потенциални енергии, който се нуждаят от активната кинетична сила на раджас. В индуизма, на функциите на различните енергии се дават имена: Сатва – креативният потенциал -Брахма. Раджас кинетичната протективна сила – Вишну, а Тамас – потенциалната деструктивна сила е Махеш или Шива. Творението (Брахма), протекцията (Вишну) и Деструкцията (Махеш) са трите прояви на първият космически беззвучен звук, Аум (Ом), които постоянно съществуват и работят във Вселената

МАХАТ


Макар и Пуруша и Пракрити да са отделени един от друг, при тях има вечно привличане и любов  един към друг. Чрез тяхното сливане се ражда Махат – Универсалната Интелигентност. Носителят на Махат е Прана. Прана е виталният дъх или жизнената сила. Основните Прана Ваю, токове на тялото са: Прана, Апана, Самана, Удхана и Вяна.

Махат е върховната Интелигентност, която ни се явява под формата на божествена благодат и интуиция. Космическата интелигентност или Махат работи във всеки индивид чрез Праната и поражда Буддхи. Буддхи е индивидуализираната, креативна космическа интелигентност, която ни помага да познаваме, разбираме и разсъждаваме. Когато потокът на Праната през индивида не е нарушен, Буддхи е привлечен към Махат и с това позволява гладкото протичане на интуицията и правилното възприятие. Когато Праната на индивида е развълнувана или потокът й е нарушен, Буддхи става изопачен. Това води до блокиране на интуицията и способността за разбиране. Така нашето разбиране се изкривява и възприемаме правилните събития по неправилен начин и създаваме объркване в себе си.

АХАМКАРА

Душата, която е част от Пуруша, е затворена в това човешко тяло. За да може Пуруша да преживее себе си, той трябва да се раздели от собствената си истинска природа и да започне да се идентифицира с материята или тялото. Това разделяне става с помощта на Ахамкара (Аз-създател).


Ахамкара, или егото, е силата, която ни дава индивидуалност и себе-идентификация. Тя представлява индивидуализирано съзнание, че ние сме тялото и се идентифицираме с този ограничен свят. Егото ни кара да действаме съответно на нашите желания и себични изисквания като с това създаваме карма и цикли от карма, която може да бъде преодоляна чрез цикли на прераждане и смърт. Егото ни помага на оцелеем и да преуспеем в този свят като преодоляваме всички слабости и пречки по пътя си. То също така създава бариери между хората и кара един човек да се чувства по-висш от другия. Това създава стрес, напрежение, враждебност, отмъстителност и войни. Един човек убива друг човек и се пролива кръв. 



Превод от английски : Еллдибор Франк и Владимир Великов

петък, 11 януари 2013 г.

Елементи на творението

Разбиране за Вселената и Живота
Философията на Самкхия – 2


Моля вижте:





Чрез внимателно наблюдение и проникновено  просветление, Ришите на Индия са схванали тясната връзка между човека и Вселената. Те открили, че Космическата Енергия и Съзнанието се проявяват във всичко съществуващо, как те  вплетени искрят в тъканта на всички живи и не- живи неща. Ришите осъзнали, че източникът на всичко съществуващо е Космическото Съзнание, което се проявява като мъжка и женска енергия – Шива и Шакти; Пуруша и Пракрити.


Философията Самкхя дава много ясно описание на слизането  на Съзнанието в материята по време на сътворението. Това учение на Капила Муни, великият мъдрец, говори за процес на сътворение на макрокосмическо ниво по времето на творението. На микро ниво, подобен процес се случва по време на раждането на индивида и създаването на отделните клетки на нашите тела. На равнище на човека, Пуруша символично се сравнява с мъж, а Пракрити с жена. На микрокосмическо ниво, съюзът между мъжът и жената води до създаването на ново същество и поради това ние можем да започнем с изучаването на човешкото тяло и до достигнем до разбиране за Космоса.



БРАХМАН

Универсалното Космическо Съзнание се нарича Брамхан. То не е нито мъжко, нито женско. То е тихо и непроменящо се и е отвъд възможността да се наблюдава или познава, както е и отвъд наблюдателя/наблюдаващия/познаващия . Намира се отвъд двойствеността. По волята на Универсалното Съзнание – Брамхан, в него самовъзникнала вибрация. Това е Омкар/Аумкар  Аумкар предизвикал появата в него на две първични енергии – мъжката енергия, наречена Пуруша, и женската енергия, наречена Пракрити. Чрез сливането, или танца на тези две енергии, става създаването на Вселената. Така вселената е била създадена от звука (вак) или Аумкар. Звукът съответства на етера, най-финият от петте материални елемента. Елементите се развиват прогресивно от фини към по-груби.


ПУРУША

Пуруша е мъжкият космически принцип. Той е съзнание, вечната реалност. Той представлява тиха осъзнатост. Той е отвъд качества и атрибути, време и пространство, причина и резултат. Но Пуруша оперира в реалностите на (взаимоотношението) субект-обект. Той е безформен, безцветен, и няма активно участие в проявата на вселената. Тази енергия е без предпочитания или упражняване на избор, без дискриминация и е пасивно осъзнаване.

ПРАКРИТИ

Пракрити е Шакти, космическата женска енергия. Тя е природата. Тя е активна. Тя е креативна и динамична, има качества и форма, съществува във времето и пространството и участва в причинно-следствените връзки. Пракрити има форма, цвят и атрибути: Тя е осъзнаване, което има избор. Тя е  Тази, която има желание да стане Много и проявява тази своя воля. Вселената е дете родено от утробата на Пракрити, Божествената Майка.

Тя е самата същност/матрица на дуалността и на мрежата на Майя, илюзията. Пуруша е субектът или свидетелят, Пракрити е отражението, или обектът на свидетелстване.

Пракрити създава всички форми във Вселената – одушевени и неодушевени, а Пуруша е свидетелят на това творение. Тази първична физическа енергия съдържа трите атрибути (качества) или гуни, които ги има в природата, в еволюиращия космос. Трите гуни са сатва, раджас и тамас. Първоначално, в Пракрити трите гуни били в равновесие. След това раджас гуна се активирала поради  възбуждение/вълнението, което Пракрити изпитвала за Пуруша. Това довело до състояние на неравновесие и начало на творението.


Превод от английски : Еллдибор Франк и Владимир Великов

четвъртък, 10 януари 2013 г.

Карта на Сътворението – Философията на Самкхия – схема

Потокът на Сътворението 


Разбирането на Самкхя Философията за Вселената и живота – 1 



Карта на Сътворението (кликни) - позовава се на тази карта


Кой съм аз? Защо съм се родил? Каква е целта на живота ми? Яденето, пиенето, размножаването, сънят и работата – това ли са целите и смисъла на живота ми? Смисълът на живота в удовлетворяването на желанията ли се състои? Какво представлява умът? Какво представляват мислите? Как умът ми ме контролира? Какво представлява егото? Защо в живота ми няма мир и покой? Защо съм заобиколен от щастие и тъга? Защо в живота ми няма стабилност и баланс? Какво се случва в момента на смъртта? Какво представлява душата? Кой е създал света? Как е станало сътворението? Какво ще се случи с мен след смъртта? Как се връщаме в нашата изначална форма? Къде е нашият последен дом?  

Тези и още въпроси се въртят в главите ни през целия ни живот и рядко получават достатъчно удовлетворителен отговор. Те са общи за всички хора, без значение на националността, религията, културата, кастата, вярата, расата, пола и статуса. Тези въпроси се задават от хората от незапомнени времена. Великите мъдреци на Индия – Ришите - са разкрили отговорите на тези въпрос с помощта на интензивно себенаблюдение и себеизучаване. Те са формулирали практики и дисциплини, които, ако се следват педантично, дават отговорите на тези въпроси. Тези отговори са Универсални Истини, които се проявяват в живота ни.

Като работели във вътрешните лаборатории на ума и аза, Ришите са доловили съществуването на връзка между човека и Вселената. Те можели да виждат танца на космическата енергия, който се проявява във всички живи и неживи неща. Те осъзнали, че източникът на всичко съществуващо е взаимодействие между мъжките и женските енергии – Шива и Шакти. В глъбините на тяхната медитация те видели тези две енергии да възникват от един   източник – Космическото Съзнание. Ришите са имали много практично разбиране за Универсалните истини, което идвало от тяхното разбиране за Сътворението.

Риши Капила, който изучавал и осъзнавал различните принципи и елементи на творението, формулирал Философията Самкхя за Сътворението. Самкхя идва от две Санскритски думи – „Сат“, което означава истина и „кхия“, което означава знам. Багавад Гита и някой Упанишади, като Шветаватара Упанишад и други свещени писания предават Философията Самкхя с леки вариации по темата. Багавад Гита говори за главните аспекти на Самкхя, но добавя и принципът на Върховният Аз или Универсалното Съзнание, като причина за цялото Творение. Различните елементи на творението на Вселената са:

·         Универсалното съзнание или Брахман 
·         Пуруша и Пракрити, които възникват от Брахман
·         Махат или (висшата) върховната интелигентност, която идва от сливането на Пуруша и Пракрити.
·         От Махат възниква Ахамкара или егото
·         От Ахамкара възникват трите гуни – Сатва Раджас и Тамас
·         От Сатва възникват:
o        Петте сетива, които са познавателните (сетивните, когнитивните) органи – ушите, кожата, очите, езикът и носът
o       Петте моторни органи, които са органи на действието – устата, ръцете, краката, репродуктивните органи, екскреторните органи
o       Умът, който  и познавателен (когнитивен) орган и орган на действието
·          От Тамас възникват:
o       Петте елемента: Етер, Въздух, Огън, Вода, Земя, а също така и:
o       Звукът, който е гуна на Етера (Акаша)
o       Допирът, който е гуна на Въздуха (Ваю)
o       Зрението, което е гуна на Огъня (Теджас)
o       Вкусът, който е гуна на водата (Джала)
o       Обонянието, което е гуна на Земята(Притхви)

Ришите започнали техните наблюдения от нивото на тялото и неговите функции, качества и характеристики. С нарастването на тяхното разбиране за естеството на нещата, те  били в състояние да видят възходящия поток на творението и накрая да преживеят и да разберат Пуруша, Пракрити и Брахман. Те ни учат, че трябва да започнем от фундаменталното или базално ниво на тялото и да се „изкатерим” нагоре в нашето разбиране и преживяване и да достигнем накрая до Брахман. Можем ясно да видим тази връзка в учението на Аштанга Йога, където започваме с принципи, етика, тяло, дишане, отиване навътре, фокусиране върху един обект, достигане на медитативно състояние и Самадхи.

Величието на Самкхя се състои във факта, че еволюцията на живота върху Земята е показана като креативен процес, който преминава през последователни стадии на промяна и трансформация, а не като чудотворен трик на ръката на Бог или драматично размахване на пръчката на Космически Магьосник или чрез мистериозни научни процеси, които не се поддават на ясна и окончателна дефиниция и постоянно подлежат на допълнително обсъждане и постоянно доуточняване.


Превод от английски  : Еллдибор Франк и Владимир Великов